Sari la conținut

Oamenii. Scurta istorie despre cum am stricat totul de Tom Phillips

Oamenii. Scurta istorie despre cum am stricat totul de Tom Phillips
PRP: 54,80 lei
?
Preț: 38,91 lei
Diferență: 15,89 lei
Disponibilitate: stoc indisponibil
Editura:
Anul publicării: 2019
Pagini: 288
Format: 130 x 200 mm
Categoria: Non-fiction
Distribuie pe:

DESCRIERE

Cartea autorului Tom Phillips „Oamenii. Scurta istorie despre cum am stricat totul de Tom Phillips" de la editura TREI

In cei saptezeci de mii de ani de cand stramosii nostri au plecat din Africa si s-au raspandit pe intreaga planeta, oamenii au ajuns foarte departe: suntem in varful lantului trofic, am luat natura in stapanire, avem civilizatie, stiinta si arta -- ce mai, adevarati campioni. Dar adevarul e ca drumul n-a fost mereu usor, iar uneori am reusit s-o dam magistral in bara. Ba chiar avem suficiente dovezi ca specia noastra nu devine mai inteleapta cu trecerea timpului: Lucy, prima noastra stramoasa, cade din copac si moare; intr-o noapte de betie, armata austriaca se ataca pe ea insasi, pricinuindu-si mari pierderi; Mao concepe un plan de sanatate publica in urma caruia mor zeci de milioane de oameni; superputerea lumii de azi isi alege drept presedinte un mogul de televiziune...
Impletind istoria, stiinta, politica si cultura pop, Oamenii ofera o panorama asupra momentelor lipsite de glorie ale speciei noastre si te ajuta sa-ti amintesti ca, de fiecare data cand ai calcat stramb, se putea si mult mai rau.

\\"Tom Phillips relateaza cu umor miriadele de nebunii ale umanitatii intr-o carte care se citeste ca un thriller.\\" - Business Standard

,, O istorie foarte bine documentata si ironica a momentelor in care oamenii au facut greseli monumentale.\\" - The Telegraph

\\"Tom Phillips dovedeste dincolo de orice indoiala ca noi, oamenii, suntem al naibii de norocosi ca inca traim, desi nu facem aproape nimic ca sa ramanem o specie viabila -- nimic altceva decat sa scriem carti inteligente, amuzante si usor ingrijoratoare pe aceasta tema.\\" - Sarah Night, autoare de bestselleruri New York Times

\\"Daca te intrebi cum de a facut omenirea atatea prostii, iar si iar, Oamenii isi ofera un raspuns extrem de amuzant.\\" - Mark Watson, comediant

Tom Phillips e jurnalist si umorist englez. A studiat arheologie, antropologie, istoria si filosofia stiintei la Cambridge University si a fost director editorial la BuzzFeedUK, unde a publicat atat reportaje pe teme serioase, cat si articole umoristice.
A lucrat de-a lungul timpului in televiziune si in parlament si a fost scurta vreme membru al unui cunoscut grup de comedie. In prezent, locuieste la Londra. Il puteti urmari pe twitter: @fl ashboy.


ISBN: 978-606-400-606-6

REVIEW-URI

Scrie un review și spune-ne opinia ta despre acest produs scrie un review

Centrul de preferințe pentru confidențialitate

Confidențialitatea dvs.

Procesăm datele dvs. cu scopul de a vă oferi posibilitatea să comandați produsele noastre online, precum și pentru a vă oferi conținut care să fie adaptat la interesele și nevoile dvs. Analizăm aceste date pentru a obține informații cu privire la comportamentul și interesele vizitatorilor noștri. Împărtășim aceste informații partenerilor noștri pe baza consimțământului și/sau a interesului legitim. Mai jos vă puteți exercita, la nivel de partener, dreptul de a consimți sau de vă opune unui interes legimit pe baza unui scop specific.

Module cookie strict necesare

Aceste fișiere sunt strict necesare pentru buna funcționare a magazinului online (pentru plasarea comenzilor online, autenficare în cont, salvarea/procesarea opțiunilor dvs cu privire la modulele de tip cookie, etc.). Acestea nu necesită acordul dvs. pentru plasare/accesare și nu pot fi dezactivate (decât dacă nu țineți meapărat să intrați în setările browser-ului dvs și să le dezactivați de acolo, având ca rezultat negativ întreruperea funcționării normale a site-ului).

Meniu de accesibilitate